AFS - Wywiad z Gemmą i Toby'im // odcinek 1 - PL

AFS - Wywiad z Gemmą i Toby'im // odcinek 1 - PL

Nicky Gumbel, Gemma Hunt i Toby Flint są trójką gospodarzy prowadzących Serię Filmów Alpha (AFS). Spotkaliśmy się z Gemmą i Toby'im, aby dowiedzieć się więcej o ich nowym projekcie.

Gemma Hunt i Toby Flint

Kiedy po raz pierwszy spotkaliście się z Alpha?

T: Przeprowadziłem się do Londynu po studiach i mój nowy kościół prowadził Alpha. Zawsze uważałem mówienie przyjaciołom o mojej wierze za coś dziwnego, ale postanowiłem spróbować to zmienić i zaprosiłem przyjaciela, Nicka, który przyszedł i wziął ze sobą swoją dziewczynę, mamę i jeszcze jednego kumpla. Widząc, jak wielki wpływ na ich życie wywarło to spotkanie, zrozumiałem, że Alpha jest świetną drogą do opowiadania ludziom o wierze.

G: Ja pierwszy raz byłam na Alphie, kiedy byłam nastolatką i wiele lat później znowu jako dorosła.

W jaki sposób związaliście się z AFS?

G: Musiałam przyjść na przesłuchanie! Pamiętam, że trzeba było stanąć na skrzynce koło Toby'ego "Pana McTalla". Jeśli mam być szczera, to nie jest normalny rodzaj pracy, do którego bym poszła - moim zapleczem jest telewizja dla dzieci - ale czułam, że Bóg mnie do tego powołuje. Z powodu posłuszeństwa wobec Niego, zgodziłam się i to było niesamowite.

T: Prowadziłem Alpha w Kościele HTB (Holly Trinity Brompton - przyp. red.) i byłem zaangażowany we wczesny etap planowania projektu. Kiedy zaczęło się nagrywanie, w jakiś sposób po prostu zostawiono mi wypełnienie miejsca obok Gemmy!

Jakbyście opisali AFS?

G: To Alpha jakiej nigdy wcześniej nie widziałeś. Zawiera tę samą niesamowitą treść, która była zbierana przez te wszystkie lata, ale przekaz jest dużo bardziej efektywny dla młodszej, globalnej widowni.

T: Rezultat jest potężny. To przekonujące słuchać tak wielu inspirujących osobowości. Na przykład Shane Taylor - poprzednio jeden z najniebezpieczniejszych ludzi i więźniów w Anglii - opowiada jak jego życie zostało całkowicie zmienione przez Jezusa na Alpha. Mieliśmy też przywilej wysłuchania jednego ze światowych ekspertów i chrześcijańskich liderów, profesora Johna Lennoxa z Oxfordu, omawiającego m.in. kwestię nauki i wiary.

Jakie są wasze nadzieje związane z Serią Filmową Alpha?

G: Mam nadzieję i modlę się o to, by przez ten projekt ludzkie serca otworzyły się na doświadczenie zadziwiającego, niesamowitego Boga, jak nigdy wcześniej!  

T: A ja mam nadzieję, że tysiące nowych kościołów i chrześcijan zostaną zainspirowane, aby dzielić się tą zmieniającą życie wiadomością o miłości Boga z innymi przez to nowe narzędzie.

Jak wam się podobał proces nagrywania?

T: Im więcej czytałem moich kwestii i więcej ich mówiłem w filmie tym bardziej zdawałem sobie sprawę: To jest prawda! To jest niesamowite! To zmienia życie! Mówiłem do siebie tak samo jak do tych, którzy będą to oglądać na Alpha.

G: Ja rozbierałam na części pierwsze to co mówiłam. Chciałam w pełni zrozumieć każde słowo i moje serce zmieniło się z każdą kwestią. To było jak nasza własna Alpha!

Co było dla was najatrakcyjniejsze?

T: Kręciliśmy w bardzo wielu miejscach, ale dla mnie osobiście najatrakcyjniejsza była Jerozolima - od filmowania na jałowym, ale pięknym dzikim wzgórzu, gdzie Jezus opowiedział przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, do chodzenia tymi samymi uliczkami starego miasta, gdzie sam Jezus chodził 2000 lat temu.

G: Gdziekolwiek poszliśmy, czuło się jakbyśmy oddychali tym samym powietrzem co oni w tamtych latach, przeżywając ich historię. To był prawdziwy przywilej.

Alpha Film Series w polskiej wersji językowej, będzie gotowa jesienią tego roku.

Find an Alpha near you

Try Alpha

Find out more about Alpha

Learn more