Historia Pablo

Historia Pablo

Dlatego zdecydowałem się prowadzić Alpha, aby stworzyć przestrzeń dla ludzi, którzy mogą szczerze dzielić się swoimi przemyśleniami i pytaniami o życie i wiarę, bez żadnej presji.

Mexico City, Meksyk

Pablo jest studentem na uniwersytecie w Meksyku. Studiuje komunikację społeczną ze specjalizacją dziennikarstwo sportowe i kocha football amerykański. Jedną z rzeczy, które uwielbia robić jest spędzanie czasu z trzema najlepszymi przyjaciółmi i właśnie to doprowadziło go do odkrycia sposobu na dzielenie się z nimi jednym z jego największych skarbów: jego wiarą.

"Zawsze chodziłem do szkoły katolickiej, więc Bóg zawsze był częścią życia mojego i mojej rodziny i od dzieciństwa żyłem wiarą."

Zwykłem uważać, że mam związek z Bogiem, ale to było teoretyczne i racjonalne. Nie chcę powiedzieć, że nie można odkryć Boga przez rozum, ale czegoś mi brakowało. Być może to wina dorastania  w zachodniej kulturze, gdzie jesteśmy tak przyzwyczajeni do zracjonalizowania wszystkiego. Na przykład, jeśli zrobisz coś złego, to cię złapią. Myślałem, że tak działa wiara, jeśli nie zachowuję się dobrze, lub gdybym był złym człowiekiem, Bóg nie będzie dla mnie dobry. Dla mnie to było normalne, dopóki nie zrozumiałem, że tym, czego potrzebowałem, było znalezienie miejsca, gdzie mógłbym porozmawiać i dotrzeć do tego, co naprawdę czułem.

Kiedy chodziłem do szkoły, byli ludzie, którzy udzielali mi wskazówek i łatwo było prowadzić życie w wierze. Po przyjeździe na uniwersytet zdałem sobie sprawę, że to nie takie proste. Musiałem nauczyć się samodzielności.

Po raz pierwszy usłyszałem o Alpha od moich rodziców; prowadzili kursy małżeńskie i kursy dla rodziców. Przyjaciel zapytał moją mamę, czy nie miała by jakichś materiałów dla młodych ludzi i w ten sposób dowiedzieliśmy się o Alpha Youth Film Series (AYFS).

Kiedy poznałem moich trzech najlepszych przyjaciół na Uniwersystecie: Julio, Alvaro i Fran, dotarło do mnie, że są ludzie o przekonaniach innych niż moje. Nasza przyjaźń była dla mnie tak ważna, że chciałem podzielić się z nimi tym, co było cenne w moim życiu. Oczywiście, zawsze szanując ich wolność, czy chcą słuchać, czy nie.

inline-1.jpeg

Dlatego zdecydowałem się prowadzić Alpha, aby stworzyć przestrzeń dla ludzi, którzy mogą szczerze dzielić się swoimi przemyśleniami i pytaniami o życie i wiarę, bez żadnej presji.

Pierwszy zaprosiłem przyjaciela na obiad i obejrzenie pierwszego odcinka AYFS. Gdy go zobaczył, był zafascynowany i postanowił pomóc.

Następnego dnia stworzyłem grupę na WhatsApp'ie i zaprosiłem kilku przyjaciół, aby wpadli do mnie na kolację, oglądanie filmów i pogaduchy. Ponieważ była to moja pierwsza Alpha, musiałem zrobić coś fajnego dla moich przyjaciół, postanowiłem więc kupić pizzę, bo pizza nigdy nie zawodzi, oraz kilka piw. Nie wszyscy, którzy zostali zaproszeni, przyszli, ale większość się pojawiła.

W drugim tygodniu wszyscy zaczęli mówić więcej i dzielić się tym, co naprawdę myślą i co im leży na sercu. Zaskakujące było widzieć autentyczność i uczciwość, z którą każda osoba się otwierała. Dzięki Alpha, paru pizzom i kilku piwom odkryliśmy przyjaźń, która już istniała, ale została wzmocniona.

Po zorganizowaniu Alpha w domu, zdecydowałem się spróbować na uniwersytecie.

Prowadzę obecnie cztery Alpha: w domu, dwa na uniwersytecie, razem z moją siostrą Dominique, a także wspieram jedną w moim lokalnym kościele katolickim.

Kiedy goście przybyli na pierwszą sesję, spodziewali się zobaczyć nauczyciela lub jakieś uosobienie autorytetu, prowadzącego nudny kurs, ale gdy zobaczyli, że prowadzą to inni studenci, byli zaskoczeni. To było naprawdę satysfakcjonujące doświadczenie, że czuli się na tyle komfortowo, aby się otworzyć, stawiać sprawy uczciwie i dzielić się autentycznie. Również atmosfera, którą stworzyliśmy, pozwoliła, żeby ich pytania, pomysły i komentarze omawiać bez osądzania. 

Dzięki temu doświadczeniu zdałem sobie sprawę, że w Alpha najważniejsza jest rozmowa, jaką prowadzimy o życiu i wierze".

 

Watch and download the Alpha Youth Film Series on Courses.

Find an Alpha near you

Try Alpha

Find out more about Alpha

Learn more

Related

Plan Gry

Plan Gry

Dowiedz się, co wydarzyło się przy Divine Renovation 16

Read >