Architektura pytania

Pytania, jakie mamy są wynikiem naszego doświadczenia. To konsekwencja życia w nieustannie zagmatwanym i jednocześnie fascynującym świecie. Jakie jest Twoje pytanie?

W zadawaniu pytań tkwi wielka pokora. Szczere pytania pokazują pragnienie uczenia się i co ważniejsze, pokorę potrzebną do tej nauki.

Platon był przekonany że najważniejsze słowa, jakie kiedykolwiek wypowiedział jego nauczyciel Sokrates brzmiały: „Niezbadane życie nie jest warte życia.” Zadawanie pytań zdaje się być z samej natury fundamentalne dla ludzkiego doświadczenia egzystencjalnego.

Z pewnością można snuć rozbudowane rozważania na ten temat. Potrzebujemy pewnej dawki pewności, podobnie, jak dla lekarza w czasie operacji, który wie co robić albo pilot mierzący się z turbulencjami, który zachowuje spokój aż do bezpiecznego lądowania. A co wtedy, gdy na Twoje pytania nie można znaleźć odpowiedzi na sali wykładowej? Lub jeśli nie da się ich rozwiązać za pomocą równania?

"Zadawanie pytań zdaje się być z samej natury rzeczy całkowicie ludzkie."

 

Najważniejsze pytania, które wymusza na mnie doświadczenie życia ludzkiego, wiążą się ze sferą niematerialną. Aby znaleźć na nie sensowną odpowiedz potrzeba o wiele więcej niż wiedza o właściwościach potasu lub strukturze molekularnej liścia.

Zadaję przeróżne pytania. Martwię się o przyszłość. Zastanawiam się czy topniejące lodowce nie zatopią Bangladeszu? Pytam o to, czy technologia czyni nas bardziej, czy mniej ludzkimi? Pytam dlaczego wciąż w niektóre dni czuję się smutnyi dlaczego ranię tych, których kocham. Próbuję odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego narodziłem się uprzywilejowany, a inni narodzili się by cierpieć, czy chorować. Dlaczego boję się pająków? Czy nie zachoruję na raka? Czy nie zgrubne, gdy będę starszy? Czy osiągnąłem już wystarczająco wiele? Dlaczego tu jestem?

Nasze najgłębsze i płynące prosto z serca pytania są zbudowane z doświadczeń, które wywarły na nas największy wpływ. Wyłaniają się niczym drapacze chmur na horyzoncie. Pytania o miłość i strach, o cierpienie i cel, kładą się cieniem na naszym życiu, ale czasami wydają się jakby zbyt wielkie, aby się z nimi konfrontować. Nierzadko wtedy jesteśmy zagubieni i potykamy się o przysłowiowe dziury w drodze. 

“Powinniśmy być odważni w stawianiu pytań”

 

Powinniśmy być odważni w stawianiu naszych pytań i zdeterminowani w ich wypowiadaniu. Po co zadowalać się małymi pytaniami, gdy - jeśli będziemy mieli odwagę - czekają na nas drapacze chmur?

Życie Jezusa prowokuje stawianie pytań od ponad 2000 lat. Jak cieśla, na którym Rzymianie wykonali egzekucję, stał się najsłynniejszym człowiekiem w historii? Czy Jezus w ogóle jest prawdziwy? Jak Bóg może być człowiekiem? Jakie ma to znaczenie w moim życiu?

Ewangeliczne opisy życia Jezusa przepełnione są przykładami ludzi, którzy zadawali Mu pytania, nierzadko przepełnione goryczą albo oskarżaniem. On sam często odpowiadał na nie pytaniem. Pewnego dnia Jezus zadał swoim uczniom pytanie: „Za kogo mnie uważacie?”

 

Zdjęcia – Alex Douglas

Pin Goog