Poprowadź

Dlaczego prowadzić Alpha?

Alpha działa od ponad 30 lat i obecnie odbywa się w ponad 66 000 kościołach, wspólnotach i innych miejscach na całym świecie. Już 27 miliony ludzi na całym świecie przeszło Alphę!Znajdziesz tutaj kilka prostych wskazówek, które pomogą ci przeprowadzić ją dla w groni twoich przyjaciół lub wspólnoty.

 

Jakie są kluczowe wartości?

Kochaj, Ucz się i Żyj – to kluczowe wartości dla prowadzenia Alphy:

 • Kochaj – Dbamy o ludzi i stwarzamy atmosferę, w którą chcielibyśmy wprowadzić swoich najlepszych przyjaciół
 • Ucz się – Stwarzamy otoczenie, w którym ludzie mogą zadawać pytania i swobodnie prowadzić dyskusje
 • Żyj – staramy się promować chrześcijański styl życia i dać ludziom możliwość doświadczenia tego samemu.

Jak prowadzić Alpha?

Jakie są kluczowe elementy?

Aby pomyślnie przeprowadzić Alphę, każde spotkanie powinno zawierać:

 • Posiłek – zachowaj prostotę, nie musi być to nic skomplikowanego; chodzi o stworzenie przestrzeni i czasu dla gości, aby się zaaklimatyzowali
   
 • Wykład – w Każdym tygodniu jest wykład na jeden z tematów wypisanych poniżej. Są różne sposoby wygłoszenia wykładu, a jego długość zależy od twoich słuchaczy
   
 • Dyskusja – po wykładzie goście dzielą się na małe grupy i omawiają treść wykładu z gospodarzami ułatwiającymi rozmowę.

Bardzo ważne jest, by pamiętać, że uczestnicy Alphy są zaproszeni do swobodnego zgłębiania podstaw wiary chrześcijańskiej i oznacza to, że nie powinniśmy wywierać na nich żadnej presji,kontrolowaćich ani też pobierać od nich jakichkolwiek opłat.

Jaka jest struktura?

Alpha odbywa się w kluczu 11 cotygodniowych spotkań. Działa najlepiej, kiedy przeprowadzana jest dwa lub trzy razy w roku. Polecamy zakończyć każdą Alphę Uroczystą Kolacją, na którą uczestnicy mogą zaprosić swoich przyjaciół, którzy mogą być zainteresowani uczestnictwem w następnej edycji.

 • Czy jest w życiu coś więcej?
   
 • Kim jest Jezus?
   
 • Dlaczego Jezus umarł?
   
 • Na czym opiera się nasza wiara? 
   
 • Dlaczego i jak się modlić?
   
 • Dlaczego i jak czytać Biblię?
   
 • W jaki sposób Bóg nas prowadzi?
   
 • Jak przeciwstawiać się złu?
   
 • Dlaczego i jak mówić innym o Jezusie?
   
 • Czy Bóg dzisiaj uzdrawia?
   
 • A co z Kościołem?

 

Weekend Alpha/ Dzień Alpha:

 • Kim jest Duch Święty?
   
 • Jak działa Duch Święty?
   
 • Jak mogę zostać napełnionym Duchem Świętym?
   
 • Jak najpełniej przeżyć życie?

Najlepiej jest przeprowadzić Weekend Alpha pomiędzy spotkaniami „W jaki sposób Bóg nas prowadzi?” i „Jak przeciwstawić się złu?”

Przed rozpoczęciem

Oto kilka rzeczy, o których warto pomyśleć zanim rozpoczniesz Alpha:

Kim są twoi uczestnicy?

Dla kogo prowadzisz Alphę?

Czy używasz dla nich najlepszych materiałów?

Czy miejsce spotkań jest tam, gdzie czuliby się komfortowo?

Czy Alpha odbywa się w odpowiednim czasie w ciągu dnia?

 

Promuj

Najlepszym sposobem na wypromowanie twojej Alphy jest jej zarejestrowanie, tak aby pojawiła się na internetowej stronie Alphy w Polsce. W ten sposób ludzie z twojej okolicy mogą odnaleźć twój kurs wzakładce „spróbuj”. Jeśli nie chcesz, aby twoja Alpha pojawiła się online, po prostu zaznacz taką opcję podczas procesu rejestracji. Mimo wszystko, bardzo byśmy chcieli żebyś zarejestrował swój kurs, w ten sposób będziemy mogli cię wspierać i za ciebie modlić.

Inne sposoby promowania Alphy to:

 • Rozwieszenie banerów i plakatów
   
 • Stworzenie zaproszeń
   
 • Zaktualizowanie strony internetowej twojego kościoła/wspólnoty przez dodanie ogłoszenia o Alphie
   
 • Utworzenie wydarzenia na Facebooku, tak aby każdy mógł zaprosić online swoich przyjaciół
   
 • Regularne przekazywanie wiadomości o tym kiedy twoja Alpha startuje

 

Połącz się z sąsiadami

Wspólna praca oznacza dzielenie się materiałami, reklamą i o wiele więcej okazji do zapraszania na Alphę. Dlaczego by nie zaplanować wspólnego wydarzenia rozpoczynającego Alphę, stworzenia kompletnej listy kursów Alpha w twojej okolicy, zebrania waszych zasobów w postaci wolontariuszy i reklamy?

Zaangażuj swój kościół/wspólnotę

Poproś o wsparcie osobę, która jest liderem w twoim kościele/wspólnocie. Lokalny biskup, proboszcz albo osoba ciesząca się autorytetem może pomóc wypromować Alphę i zachęcić ludzi do zaangażowania.

Wystartuj z przytupem

Początek nowej edycji to najlepsza okazja by zaprosić na Alphę jej potencjalnych gości. Wielkie wydarzenie inaugurujące oferuje dobrą zabawę, jedzenie, rozrywkę, krótką przemowę oraz wywiady z byłymi uczestnikami. Dla twoich przyjaciół powinno być to wydarzenie, na które „trzeba wpaść” …

Pozostań w kontakcie

Pozostań w kontakcie z twoją lokalnym liderem Alphy. Powiedz mu, kiedy zaczynasz i zapytaj co zrobić, aby było zrobić to jak najprościej i najłatwiej.

Zdobądź wykłady

Jest więcej niż jeden sposób prowadzenia wykładów na Alphie. Spraw sobie płytę DVD bądź poszukaj wprawionych mówców. 

Budżet i jedzenie

Alpha wcale nie musi dużo kosztować. Wydatki, które należy wziąć pod uwagę to: weekend/dzień wyjazdowy, jedzenie, materiały i reklama.

Modlitwa za uczestników Alphy

Gospodarze i pomocnicy, którzy przygotowują rozmowy w grupach są także odpowiedzialni za regularną modlitwę za uczestników ze swoich grup. Jako ekipa, możecie modlić się za waszą grupę codziennie oraz przed każdym spotkaniem.

Po spotkaniu zatytułowanym „Dlaczego i jak się modlić?”, możecie spróbować pomodlić się ze swoimi uczestnikami na koniec rozmowy w małych grupach. Pamiętajcie, aby modlitwa była krótka i prosta.

Uwielbienie i Alpha

Częścią wizji dla Alphy jest umożliwić poznanie prawdziwej wspólnoty kościoła. Dlatego chcemy wprowadzać modlitwę uwielbienia stopniowo i delikatnie. Jeśli sądzisz że uwielbienie na żywo może być troszkę niezręczne możesz dostosować modlitwę do lokalnych potrzeb np. odtworzyć uwielbieniową piosenkę z płyty CD.

Szkolenie

Szkolenie Twojej ekipy jest niezbędne jeśli chcesz aby Alpha wypadła w najlepszy sposób. Szkolenie da każdemu z członków ekipy pewność do gotowości poprowadzenia małej grupy w sposób dynamiczny, zabawnny i angażujący wszystkich członków. Dobry zespół nie szkoli się tylko raz, dlatego warto zadbać o szkolenie przed każdą Alphą, by w ten sposób odświeżyć sobie pamięć co do zasad, poznać innych z ekipy i razem się modlić.

Spotkanie szkoleniowe Alpha przebiega w podobny spoób do zwykłego spotkania Alpha: gospodarz i pomocnicy jedzą razem, słuchają wykładów szkoleniowych i mają czas na pytania, dyskusje i modlitwę. Jeśli chciałbyś znaleźć szkolenie w Twojej okolicy, sprawdź kalendarz wydarzeń albo skontaktuj się z Koordynatorem Szkoleń w Polsce (szkolenia@alphapolska.org

Role ekipy

Powinieneś się upewnić, że każdy w ekipie wie, jaką pełni posługę w czasie trwania kursu. Daje to każdemu poczucie misji … i oznacza że Ty nie musisz robić wszystkiego sam.

 • Koordynatorzy Alpha –  są niezbędni; zwykle jest ich dwóch, powinny być to osoby dobrze zorganizowane i doświadczone w prowadzeniu kursu, by czuwać nad całością w taki sposób, który jest zgodny z Alpha. Ich zadaniem jest rozdzielenie zadań ekipie, prowadzenie każdego spotkania. Koordynatorzy powinni być przygotowani do wzięcia duszpasterskiej odpowiedzialności za uczestników.
   
 • Ekipa techniczna – to grupa nadzorująca działania za kulisami (przygotowanie miejsca spotkania, catering albo przygotowanie posiłku, obsługa gości w czasie kolacji i sprzątanie)
   
 • Gospodarz i pomocnicy – Oni prowadzą małą grupę. Muszą być oddani każdemu spotkaniu, szkoleniu, Weekendowi Alpha, zaprzyjaźnieniu się z uczestnikami i towarzyszyć im w modlitwie. Powinni być otwarci także na możliwe spotkania towarzyskie z grupką. Kluczem dobrania gospodarza i pomocników do małej grupy jest zadanie sobie pytania: „Czy dołączyłbym do ich grupy swojego najlepszego przyjaciela?” Jeśli odpowiedź brzmi nie, zapewne to nie jest rola dla nich
   
 • Lider uwielbienia – Jeśli podczas każdego spotkania planujesz uwielbienie, pomocny może okazać się lider uwielbienia. Z pewnością ta osoba pomoże ci w poprowadzeniu Weekendu Alpha. 

Zarejestruj

Rejestrując swoją Alphę dajesz nam możliwość wsparcia i rejestrujesz swoją Alphę w globalnej wyszukiwarce "Spróbuj Alpha"

 

Materiały

Przejrzyj i kup materiały Alpha w naszym sklepie