Alpha w działaniu

Roberta i Diego są żarliwymi zwolennikami kursu Alpha dla młodych. Po spotkaniu Nicky Gumbel’a dwa lata temu Diego nagle przekonał się, że jest to coś, co będzie miało wpływ na jego parafię. W tym samym roku Roberta uczestniczyła w szkoleniu Alpha i uświadomiła sobie jaki jest jej potencjał pod względem modlitwy i uwielbienia. I to właśnie Alpha połączyła parę, która obecnie jest małżeństwem.

 

Jak sądzicie, jaki wpływ wywarł kurs Alpha na wasze życie?

D: Alpha definitywnie zmieniła sposób w jaki się modlę i relację, jaką mam z moją parafią. W miarę upływu czasu coraz bardziej przekonywałem się, że Alpha jest doskonałym instrumentem ewangelizacji.

R: Dla mnie Alpha była jak prysznic miłości. Jest to może dziwne wyrażenie, ale dla mnie jest to jedyny sposób w jaki mogę to wyrazić. Zanim poznałam kurs Alpha znałam podstawy o Bogu, ale nie odczuwałam pewnych rzeczy w relacji z Nim. Uświadomienie sobie tej różnicy i to, że mogłam naprawdę lepiej Go poznać, było rzeczywiście odczuwalne jak nieograniczony, przepływający przeze mnie deszcz miłości. Alpha zmieniła również moje relacje z innymi we wspólnocie tak mocno, że pierwszymi ludźmi, którzy dowiedzieli się, że zamierzamy pobrać się z Diego, byli właśnie ludzie z Alphy.

 

“Alpha była dla mnie jak prysznic miłości”

 

Jak sprawiacie, że przesłanie Jezusa staje się istotne dla młodych we Włoszech?

R: Niesamowity jest fakt, że Alpha nie zachęca nas do czekania aż młodzi ludzie nabiorą ochoty na poznanie Boga, ale do niesienia przesłania Jezusa do aglomeracji – pubów, barów – i gdziekolwiek, gdzie gromadzą się młodzi ludzie.

D: Tak właśnie działa Bóg, sposobami nie zawsze tradycyjnymi. Najlepszą rzeczą jeśli chodzi o Alphę jest to, że nie musisz czekać aż młodzi ludzie przyjdą do ciebie. Możemy iść do nich, rozmawiać z nimi twarzą w twarz, poznać ich i zaangażować ich w wiarę.

 

Co najwspanialszego Alpha daje młodym ludziom?

R: Kurs Alpha nie jest jak kazanie czy katechizm, które jedynie mówią o miłości Boga. On pozwala ci doświadczyć miłości Boga z ludźmi i przez ludzi, którzy uczestniczą w nim z tobą i którzy pomagają ci w twojej wędrówce. Wszyscy wspólnie modlą się i uwielbiają.

D: Rzeczą w którą naprawdę wierzę, jest to, że wielką wagę ma witanie ludzi i bycie otwartym na każdego człowieka. Tego właśnie Alpha nauczyła naszą parafię i jest to namacalne doświadczenie, które pozostanie ze mną na zawsze. I to jest dzisiaj szczególnie istotne dla młodych. Nie możesz ich nie doceniać, gdyż oni naprawdę reagują na sposób, w jaki ich witamy.

“Tak właśnie działa Bóg,sposobami nie zawsze tradycyjnymi”

 

Musieliście stawić czoła jakimś wyzwaniom pracując z Alphą we Włoszech?

D: Tak naprawdę poszło bardzo dobrze. Nie napotkaliśmy żadnych większych trudności. Widzieliśmy, że ludzie są głodni Boga i cieszą się możliwością znalezienia odpowiedzi na ich pytania. To działa bardzo sprawnie, naprawdę nie musieliśmy mierzyć się z jakimiś wyzwaniami.

Jesteśmy bardzo rozentuzjazmowani w związku z Alphą, bo widzimy przekonujące efekty. Pracujemy nad rozprzestrzenieniem Alphy na inne parafie, ale pracujemy również poza parafiami – chcemy działać nie tylko w kontekście religii i kościoła, ale również po prostu wychodzić i spotykać twarzą w twarz zwykłych ludzi, którzy mogą spróbować Alpha.

Co ekscytuje was najbardziej jeśli chodzi o Alphę we Włoszech w przyszłości? I gdzie widzicie siebie w przyszłości?

 R: Chciałbym kontynuować ten projekt i mam nadzieję, że w następnych dziesięciu latach Alpha znacząco zakorzeni się we Włoszech. Mam nadzieję, że ludzie we Włoszech zrozumieją, że pomimo iż Alpha wywodzi się z zagranicy, z gałęzi Chrześcijaństwa poza katolicką tradycją, to wciąż może działać tu dla nas. Duch Boży wieje nie tylko w określonych środowiskach i obszarach – On może dotrzeć wszędzie.

D: Jeśli chodzi o mnie, to Alpha zmieniła moje życie. Naturalnym jest, że gdy doświadczasz czegoś wspaniałego, chcesz dzielić się tym z innymi ludźmi. Więc za dziesięć następnych lat widzę siebie pracującą z innymi parafiami i uczącą je jak prowadzić Alphę. 

Pin Goog