PMC17 Europe - Forum Posługi Więziennej
23 czerwca 2017
9:30-17:00
W całej Europie rządy coraz mocniej naciskają na więzienia, by te angażowały się w resocjalizację i reintegrację więźniów. Jak na to odpowiemy?
Pracownicy więzień, kapelani i osoby posługujące w więzieniach na całym świecie będą dzielić się najlepszymi praktykami i pochylać się wspólnie nad tym, jak możemy pracować wspólnie na rzecz resocjalizacji więźniów wewnątrz więzień oraz nad tym, co możemy zrobić dla tych, którzy opuszczają więzienia, żeby na powrót zintegrować więźniów ze społeczeństwem.
Międzynarodowi mówcy tacy jak Paul Cowley, Emmy Wilson i Peter Jones będą dzielić się swoimi odnoszącymi sukcesy programami dotyczącymi posługi w więzieniach i poza nimi wykorzystywanymi w Polsce, Wielkiej Brytanii i Holandii, które przyczyniają się do obniżenia wskaźnika recydywizmu wśród byłych więźniów.
Paul Cowley MBE
Założyciel Caring for Ex-Offender
Założyciel organizacji Caring for Ex-Offenders i Doradca Biskupa Londynu ds. Więzień. Zanim został wyświęcony na pastora w Kościele anglikańskim, Paul sam był więźniem i służył w armii przez 17 lat. Ma 20-letnie doświadczenie w pracy z ludźmi wewnątrz i na zewnątrz więzienia, a także z osobami wykluczonymi społecznie i mającymi problemy społeczne.
Emmy Wilson
Światowy Kapelan Więziennictwa i założycielka Alpha w Więzieniu.
Emmy pracuje w kościele Św. Trójcy w Londynie i pełni posługę Światowego Kapelana Więziennictwa w Kościele anglikańskim. Posługiwała ubogim i kobietom na ulicach Londynu oraz w więzieniach dla kobiet, a następnie jako pierwsza zorganizowała Alpha w Więzieniu, obecnie prowadzoną już na całym świecie.
Peter Jones
Menedżer ds. Rozwoju Alpha w Więzieniu
Dba o rozwój inicjatywy Alpha w Więzieniu na całym świecie. Przez siedem lat prowadził Alpha w więzieniach wszystkich kategorii w Wielkiej Brytanii. Wcześniej pracował z młodzieżą i osobami zamieszanymi w działalność gangów. Ukończył studia z kryminologii i prawa karnego.
Rob Rogers
Aldates for Community Transformation
Rob prowadzi Aldates for Community Transformation - oparty na działalności kościoła program dla byłych osadzonych w Oksfordzie. Pracując w lokalnych więzieniach i probation hostels, Rob posługuje osobom opuszczającym więzienia także poprzez nadzór nad trzema domami dla byłych więźniów i pracą ponad 60 wolontariuszy.
O. Adam Jabłoński
Naczelny Kapelan Więziennictwa w Polsce
Ojciec Adam od wielu lat pracuje jako kapelan Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, a obecnie pełni także funkcję Naczelnego Kapelana Więziennictwa w Polsce. Posługuje zarówno osadzonym, jak i byłym więźniom, pomagając im w resocjalizacji w innowacyjny sposób.
Stefan van der Heijden
ToReachIt, Holandia
Stefan jest byłym więźniem, który po wyjściu z zakładu karnego zaczął pracować z innymi byłymi więźniami. Obecnie prowadzi ToReachIt - holenderską organizację, której celem jest prowadzenie skutecznej resocjalizacji więźniów w społeczeństwie.
Piątek
23 czerwca
9:30-17:00
Sesja plenarna I - Środowisko więzienne
- Wprowadzenie do posługi więziennej - Ks. Adam Jabłoński
- Więzienia i wyzwania związane z resocjalizacją - dyskusja panelowa
- Wywiad - Andrzej Prześlak
Sesja plenarna II – Resocjalizacja w więzieniu
- Jak Alpha wspomaga proces resocjalizacji? - Peter Jones
- Więzienia jako miejsce posługi - O. Stanisław Majcher SJ
- Co Alpha zmienia w więzieniu - O. Ryszard Stolarczyk
Sesja plenarna III - Wspólnota reintegracji
- Caring for Ex-Offenders - Paul Cowley
- Lokalny Kościół: praca z osobami z wyrokami w zawieszeniu, prowadzenie domów dla byłych więźniów - Rob Rogers
- After Care Ministry w Holandii - Stefan van der Heijden
- Opieka nad byłymi więźniami w Polsce - Ks. Adam Jabłoński
Seminaria
- Niesamowita historia Alpha w Więzieniu - Emmy Wilson i Paul Cowley
- Wywiady z byłymi więźniami
- Globalna perspektywa dla więzień i resocjalizacji - Peter Jones
Sobota
24 czerwca
9:00-18:00
Drugiego dnia zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się, jak prowadzić Alpha w Więzieniu na szkolenie, które będzie miało miejsce w Krakowie.
Więcej informacji jest dostępnych pod poniższym linkiem.
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Ul. Benedyktyńska 27
Kraków
Opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła położone jest w południowo-zachodniej części Krakowa. Jego początki sięgają XI w i na przestrzeni lat zachowało romański, gotycki i barokowy rys sztuki. Jest związane nie tylko z historią Polski, ale także wystęuje jako motyw artystyczny w filmach i powieściach. Na terenie klasztoru mieści się Muzeum Opactwa w Tyńcu oraz Dom Gości, gdzie nasza Konferencja będzie miała miejsce.
Jeżeli chcesz zatrzymać się w Opactwie, napisz do nas na adres pmc17@alphapolska.org.
Rejestracja zarówno na Forum, jak i na szkolenie przygotowujące do prowadzenia Alpha w Więzieniu odbywa się poprzez formularz. By do niego przejść, kliknij w przycisk poniżej.