Alpha Online, czyli jak ewangelizować w czasach epidemii koronawirusa

Alpha online header.jpg

Bez wątpienia większość z nas jest w pełni świadoma sytuacji związanej z koronawirusem (COVID-19) i jej poważnych konsekwencji. Ze względu na wprowadzenie drastycznych ograniczeń w organizowaniu spotkań i wydarzeń w trakcie epidemii, chcemy podzielić się z Tobą zaleceniami na okres, kiedy prowadzenie Alpha osobiście nie jest możliwe.

Zanim zaczniemy…

Chcemy, żebyście mieli świadomość, że jako organizacja (Alpha w Polsce, Europie i na całym świecie) gorliwie modlimy się o zakończenie epidemii. Modlimy się za naszych liderów o podejmowanie mądrych, szybkich i odpowiedzialnych decyzji. Modlimy się o pełną ochronę osób najbardziej narażonych na zakażenie oraz tych, którzy służą im pracując w systemie opieki zdrowotnej. Modlimy się także o to, aby w tym niepewnym czasie ludzie namacalnie doświadczyli, że Bóg nie jest Bogiem strachu, ale Bogiem Pokoju.

Zapraszamy, byście dołączyli do tej modlitwy - my robimy to codziennie w ramach videokonferencji o 10:00, ale każda pora i każda forma jest dobra, by wstawiać się za najbardziej potrzebującymi wsparcia.

Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia. 2 Tymoteusza 1,7

Środki zapobiegawcze

Niezależnie od rozwoju sytuacji pamiętajmy o uważnym śledzeniu stron rządu oraz instytucji medycznych i byciu na bieżąco z najnowszymi informacjami, zalecanymi środkami zapobiegawczymi oraz zarządzeniami obowiązującymi w naszym kraju. Dotyczy to także czasu, na który zapewne wszyscy czekamy z wytęsknieniem, kiedy restrykcje będą stopniowo rozluźniane i wycofywane. Nie dajmy się ponieść strachowi ani żadnym innym emocjom.

Więcej informacji na ten temat wraz z linkami do stron zawierających oficjalne i sprawdzone wiadomości znajdziecie klikając w poniższy przycisk:

Rozwiązania cyfrowe

Jako że nie jesteśmy w stanie fizycznie prowadzić Alpha, polecamy prowadzenie Alpha Online!

Mocno wierzymy, że poprzez wspólnoty, które wprowadzają innowacje w tych niespodziewanych okolicznościach i dopasują się do nowych warunków, Bóg może dotrzeć do nawet większej liczby osób - także tych, które gdyby nie kwarantanna nie sięgali by po treści związane z wiarą ani nie odpowiedzieliby pozytywnie na zaproszenie na „zwykłą” Alpha.

Jak to zrobić?

Znajdźcie narzędzie do spotkań online

Jest wiele świetnych narzędzi, które pozwalają wspólnotom odtwarzać filmy oraz poprowadzić dyskusję online. Wybierzcie takie, które najlepiej sprawdzi się w Waszym kontekście i stworzy najmniej technologicznych wyzwań dla Gości.

Programy, które my polecamy to Zoom, Google Hangouts, Skype, Webex czy Microsoft Meetings.

Ważne: wszystkie powyższe aplikacje przy określonej ilości uczestników, czasie trwania spotkania czy po zakończonym okresie próbnym mogą wymagać opłat za korzystanie.

Jeżeli chcecie uniknąć problemów z zacinaniem się video w czasie videokonferencji możecie skorzystać z platform pozwalających wspólnie oglądać filmy na żywo, ale z możliwością wcześniejszego buforowania, jak np. Watch2Gether czy Church Online.

Wybierzcie sposób organizacji spotkania

Opcja 1: Zbierzcie wszystkich uczestników w jednej videokonferencji i wspólnie zobaczcie film/wykład. Po zakończeniu filmu/wykładu, podzielcie się na małe grupy i dyskutujcie.

Weźcie pod uwagę, że nie wszystkie aplikacje na to pozwalają. Zoom ma tę możliwość. Polecamy tę opcję, jeśli ilość wszystkich uczestników Waszej Alpha to 75 osób lub mniej.

Opcja 2: Udostępnijcie film osobno wszystkich Gospodarzom i pozwólcie, aby wszystkie grupy miały własne osobne spotkania. Polecamy tę opcję, jeśli Wasza Alpha składa się z jednej grupy lub z więcej niż 75 uczestników.

Przeprowadzenie właściwego podziału na małe grupy może być trudne przy większej liczbie osób, a powyżej 100 uczestników aplikacje mogą wymagać przejścia na droższa wersję subskrypcji lub innych dodatkowych opłat.

Przeprowadźcie weekend Alpha na odległość

Spróbujcie wspólnie spędzić dzień lub weekend na odległość. Wiemy, że jest to czas, gdy ludzie wolą spotkać się osobiście i są bardziej otwarci na nie-cyfrowe formy kontaktu, ale w obecnej sytuacji nie mamy takiej możliwości.

Jeśli prowadzisz weekend Alpha na odległość:

  1. Zobaczcie wszystkie trzy filmy w ciągu jednego dnia.
    Jeżeli uważacie, że to zbyt dużo, możecie pominąć odcinek „Co czyni Duch Święty?”.

  2. Podobnie jak podczas standardowego spotkania zatroszczcie się o świadectwa osób, które zostały dotknięte przez Boga na weekendzie Alpha. Jeżeli nie ma osoby, które mogłaby podzielić się nim „na żywo”, możecie posłużyć się nagraniem, by stworzyć autentyczne i otwarte środowisko.

  3. Nie zapominajcie o elementach zabawy w ciągu dnia! Możecie użyć różnych gier, zabawnych pytań (patrz przyciski z materiałami na dole strony) czy śmiesznych filmików. Dzień powinien być urozmaicony.

Prowadząc modlitwę zdalnie jako Gospodarze możecie:

  • Podzielić się na mniejsze grupy i modlić kolejno każdy za każdego.

  • Przejść na połączenie jeden-na-jednego i modlić się indywidualnie.

  • Zaprosić Gości do napisania swoich intencji przez czat lub email. Wtedy Gospodarz może połączyć się z każdym indywidualnie i przeznaczyć czas na krótką modlitwę.

Najważniejsze wskazówki

Poniżej znajdziecie wskazówki przekazane przez wspólnoty, które już prowadzą Alpha Online w różnych miejscach na świecie.

Gościnność 

Mimo, że spotykacie się online, ciągle można kłaść duży nacisk na gościnność.

  • Większa komunikacja przez email/komunikatory: wysyłajcie cotygodniowe maile podsumowujące zeszłotygodniowy wykład/dyskusję i proście Gości o podzielenie się swoimi przemyśleniami w odpowiedzi. Upewnijcie się, że dołączyliście do listy adresatów także te osoby, które nie były na ostatnim spotkaniu.

  • Zaangażowanie podczas spotkania: Koordynator lub Gospodarz grupy powinien być aktywny od samego początku – witać dołączające do videokonferencji osoby, zadawać pytania, opowiadać żarty, być duszą towarzystwa. Na pierwszym etapie spotkania (przed wykładem lub filmem) unikajcie ciszy, aby utrzymać wysoki pułap koncentracji i entuzjazmu – nawet niektórym otwartym osobom może być trudniej zaangażować się w spotkanie online tak samo jak w osobiste. Pamiętajcie też, że w czasie sesji online poziom skupienia spada szybciej, niż gdy widzimy się twarzą w twarze.

  • Funkcja czatu: zaangażujcie Gospodarzy, Pomocników oraz Gości do wykorzystania funkcji czatu używanej przez Was aplikacji do komentowania i zadawania pytań w czasie filmu oraz podczas dyskusji w czasie, gdy inni akurat mówią.

  • Mniejsze grupy: jeżeli dopiero zaczynacie swoją Alpha możecie stworzyć grupy mniejsze niż przy Alpha „na żywo” – np. 8-osobowe (1 Gospodarz, 1-2 Pomocników i 5-6 Gości). Jeżeli natomiast kontynuujecie edycję odbywającą się wcześniej w standardowym trybie, nie wykluczajcie nikogo, ani nie zmieniajcie składu grup – zaufanie, które dotąd wypracowaliście to bezcenny kapitał, którego nie można zmarnować.

Dobre przygotowanie Gospodarza

Upewnijcie się, że Gospodarz posiada wszystkie potrzebne pliki z filmami, pytania do dyskusji i inne pomoce - dla Serii Filmowej Alpha będzie to Podręcznik Zespołu Alpha (od teraz dostępny na Cyfrowej Platformie Alpha za darmo), a dla serii młodzieżowych odpowiednie zestawy pytań pomocniczych.

Wspólnoty zauważyły, że ludzie bywają bardziej wrażliwi i szybciej decydują się na otwarte i szczere wypowiedzi online niż osobiście. Poinformujcie Gospodarzy, aby byli na to przygotowani na taką ewentualność.

Jakościowa i owocna dyskusja

Jest kilka rzeczy, które mogą skrócić dystans, który wytwarza się w czasie spotkania zapośredniczonego przez technologię:

  • Poproście, aby wszyscy Goście włączali swoje kamery, by rozmowa mogła być bardziej osobista i by wszyscy mogli śledzić nawzajem swoje reakcje na przebieg spotkania.

  • Poproście, aby Goście w czasie dyskusji przenieśli się ciche miejsce (o ile mają taką możliwość). Pomocne może okazać się także użycie słuchawek z mikrofonem.

  • Poproście, aby Goście wyłączyli wyciszenie mikrofonów w czasie dyskusji (chyba, że przebywają w głośnym otoczeniu). To pozwoli na bardziej płynną konwersację. Niektóre aplikacje pozwalają gospodarzowi videokonferencji na zbiorcze wyciszanie lub włączanie mikrofonów uczestników.

  • Poproś, aby Goście nie używali green screenu jako tła (niektóre aplikacje pozwalają na sztuczne rozmycie tła lub nawet cyfrową wymianę istniejącego na inne), aby stworzyć bardziej naturalne środowisko.

Logistyka

  • Połączenie internetowe: jeśli prowadzicie Alpha Online, upewnijcie się, że macie dobre połączenie internetowe. Jeśli macie taką możliwość, podłączcie się do sieci bezpośrednio za pomocą kabla, albo przenieście się bliżej routera. Możecie także poprosić swoich domowników, żeby na czas Waszego spotkania nie pobierali dużych plików i w ogóle powstrzymali się od korzystania z usług, które zużywają dużo transferu.

  • Krótko i treściwie: wspólnoty zauważyły, że w wersji online ludzie zaczynają tracić zainteresowanie po upływie około godziny. Dlatego rekomendujemy, aby całe spotkania trwały od 1 godziny do 1 godziny i 15 minut.

Przydatne materiały

Poniżej znajdziecie najrozmaitsze materiały, które mogą okazać się pomocne w prowadzeniu Alpha Online.

Dokumenty:

Nowości:

 

Filmy instruktażowe:

 

Przydatne linki:

 
Pin Goog