Zalecenia dotyczące prowadzenia Alpha w czasie zagrożenia koronawirusem

Header.jpg

Drodzy Prowadzący Alpha!

W obliczu ogłoszonych w piątek 13 marca 2020 r. (i zapowiedzianych do wprowadzenia na najbliższy czas) regulacji dotyczących profilaktyki zakażeń koronawirusem jako zespół Krajowego Biura Alpha przygotowaliśmy zestaw wskazówek dotyczących prowadzenia Alpha w czasie obowiązywania kwarantanny.

Zasadniczo obowiązujące od 13.03 regulacje zakazują organizowania zgromadzeń powyżej 50 osób, więc teoretycznie jeżeli nasza Alpha liczy mniej gości to spotkanie może się odbyć, jednak jak dobrze wiemy absolutnie nie jest to rekomendowany sposób postępowania. Nawet wobec braku jasnych, bezpośrednich i ewidentnych zakazów, które można odnieść do naszej Alpha powinniśmy podejmować środki zaradcze.

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że jako ekipa organizacyjna ponosimy odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się na Alpha. Tak jak zwykle odpowiadamy za np. za dobre przygotowanie posiłku czy stworzenie swobodnej atmosfery, tak obecnie musimy wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo i ochronę ludzi przez wirusem, który niestety rozprzestrzenia się w naszym kraju, a który przekazywany jest właśnie za pośrednictwem kontaktów międzyludzkich. Jako Kościół musimy postępować odpowiedzialnie i włączyć się w starania całego społeczeństwa - czego wzór dała chociażby Konferencja Episkopatu Polski, która już wcześniej zachęcała Biskupów diecezjalnych do udzielania dyspensy od osobistego uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii osobom starszym, ich opiekunom i wiernym z obniżoną odpornością (co wielu ordynariuszy już zrobiło). Przypomniano także, że zwłaszcza dla starszych osób jest możliwe (i jest ważne) uczestnictwo w Eucharystii za pośrednictwem środków masowego przekazu.

Dlatego też jako Alpha Polska rekomendujemy zawieszenie osobistych spotkań w ramach Alpha, zwłaszcza w gronie całej edycji.

Swojego rodzaju rozwiązaniem mogłoby wydawać się organizowanie pomniejszych spotkań w gronie małych grup (liczących optymalnie 12 osób), ale to także może okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem.

Chcemy uwrażliwić zwłaszcza na ryzyko, które dotyczy osób starszych, co do których wiemy, że są szczególnie podatni na zarażenie i mogą ucierpieć, a nawet znaleźć się w stanie zagrożenia życia po zarażeniu Covid-19. Wiemy, że wiele takich osób z entuzjazmem uczestniczy w Alpha organizowanych przy parafiach i kościołach, ale w tej chwili lepszym dla ochrony ich zdrowia i życia jest unikanie spotkań z innymi.

Ryzyko zakażenia nie odnosi się bynajmniej tylko do osób starszych. Wiemy, że osoby młodsze, a zwłaszcza dzieci mogą być nosicielami i/lub przechodzić zakażenie bezobjawowo i nie okazywać symptomów, jednocześnie zarażając tak samo jak osoba cierpiąca na duszności, suchy kaszel i podwyższoną temperaturę. Oznacza to, że nawet ograniczając spotkania do osób poniżej określonego wieku nie zapewniamy bezpieczeństwa wszystkim - wszak każdy uczestnik spotkania może przejąć wirusa od innej osoby i przekazać go starszej osobie np. w swoim gospodarstwie domowym (mamie, babci itp.).

Pamiętajmy też, że nawet jeżeli zagrożenie zarażeniem może nie być ekstremalne wysokie na samej Alpha (zwłaszcza, jeżeli spotkamy się w małej grupie i zachowujemy inne konieczne środki bezpieczeństwa), to nasi goście mogą docierać na spotkania środkami komunikacji publicznej, gdzie obecnie trudno obecnie mówić o jakimkolwiek bezpieczeństwie.

Powyższe tak samo lub bardziej dotyczy też weekendów Alpha, które wymagają nie tylko podróży autobusami/pociągami (nie wszyscy goście dysponują samochodami) i pobytu w większej grupie w ośrodkach, przez które przewija się wiele osób. Dlatego też z całą stanowczością zachęcamy do przekładania zaplanowanych weekendów na późniejsze terminy - organizacja ich teraz byłaby nie tylko lekkomyślna, ale także utrudniona ze względu na to, że ośrodki rekolekcyjne masowo decydują się na zawieszenie funkcjonowania i odwołują rezerwacje.

Do czego zatem zachęcamy?

Przede wszystkim do modlitwy za osoby dotknięte Covid-19 i ich bliskich. Módlmy się dla nich o uzdrowienie (ponadnaturalne lub siłami medycyny), a dla ich najbliższych o umocnienie w trudnych chwilach. Prośmy także o Boże błogosławieństwo i siły dla wszystkich pracowników służby zdrowia i innych służb, które walczą z chorobą w pierwszej linii. Dla wszystkich pozostałych natomiast o rozwagę w przestrzeganiu zasad kwarantanny i cierpliwość w całej panującej sytuacji.

Po drugie zachęcamy do śledzenia komunikatów wydawanych przez stosowne instytucje takie jak Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia, rząd itp. - poniżej umieszczamy linki do kilku z nich. Nie rekomendujemy natomiast do dawania wiary informacjom niepotwierdzonym i pochodzącym z wątpliwych źródeł.

Po trzecie zachęcamy do tego, by - jeżeli pozwalają na to nasze warunki techniczne - kontynuować spotkania Alpha online. O ile absolutnie nie jest to zalecane w normalnych warunkach (wszak nic nie zastąpi osobistego spotkania i wspólnego posiłku), o tyle w obecnych okolicznościach jest to bardziej rekomendowany sposób prowadzenia Alpha.

Jak to zrobić?

  1. Pobierz materiały
    Zalecamy, by gospodarz małej grupy pobierał kolejne odcinki Serii Filmowej Alpha (lub odpowiednio którejś z serii młodzieżowych) z Cyfrowej Platformy Alpha (poprowadź.alpha.org.pl). Pamiętaj, że oprócz samych filmów seriom młodzieżowym towarzyszą także arkusze z pytaniami pomocniczymi. Przypominamy, że wszystkie materiały znajdujące się na CPA są darmowe.

  2. Znajdź narzędzie do videokonferencji
    Następnie gospodarz może połączyć się ze swoją małą grupą za pośrednictwem aplikacji typu Skype, Hangouts, Zoom czy udostępniony ostatnio za darmo w pełnej wersji Webex, które pozwalają na udostępnienie swojego ekranu. Udostępniwszy ekran można wspólnie obejrzeć odcinek serii filmowej, a w razie potrzeby zatrzymać odtwarzanie w odpowiednim momencie (jeżeli prowadzimy Alpha dla Młodzieży).

  3. Dyskutuj!
    Po obejrzeniu filmu zaproś grupę do dyskusji tak samo jak na spotkaniu face-to-face, zachęcając do szczerych otwartych wypowiedzi.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem biuro@alphapolska.org, numerem telefonu 780 177 740, a także za pośrednictwem naszego fanpage’a na Facebooku (fb.com/AlphaPoland).

 
Pin Goog