Co robić po Alpha?

Uczniostwo i formacja

Goście kończący Alpha, często pragną kontynuować swoją wędrówkę naśladowcy Jezusa. Parafie coraz bardziej odkrywają, że potrzebują zaadaptować swój sposób myślenia o misjach i formacji, aby pomóc innym stać się uczniami po Alpha.

Proces – Najbardziej podstawową kwestią, jaką parafia może zrobić, to zmienić model działania z programowego na procesowy. Tworzenie i normowanie kultury długoterminowej ewangelizacji i formacja uczniów w sercu działalności parafii jest kluczowe, by Alpha była efektywna i sprawdzała się przez wiele lat. Proces jest ważniejszy niż strategia!

Relacje – Wiele parafii odkryło, że w postmodernistycznym kontekście kulturowym dla ludzi znacznie ważniejsze jest, by zbudować silne więzi wewnątrz parafii niż być włączonym w szerszą formacje zaraz po Alpha.

 

Jednym ze sposobów jest zaproszenie byłych gości do posługi, jako część zespołu prowadzącego Alpha. Na dłuższą metę przekształcanie małych na średnio duże grupy (15-25 osób), które spotykają się w ciągu tygodnia, przy kościele albo w domu, może pomóc budować wspólnotę parafialną. To klucz do pomagania ludziom
w dalszym rozwoju po Alpha, przyłączeniu do życia Kościoła i zaangażowanie ich w inne posługi w parafii. Takie grupy najlepiej funkcjonują, gdy zachowują podstawowe elementy Alpha takie jak: uwielbienie, wspólne jedzenie, przyjaźń, naukę, dyskusję i modlitwę. Są unikatowym miejscem dla ludzi budujących przyjaźnie w parafii i wzrastających duchowo, szczególnie dla tych, którzy jeszcze nie są zaangażowani w życie parafii.

 

Treści – tak samo jak mniej formalne małe i średnie grupy w poszczególnych okresach roku, np. w okresie Wielkiego Postu lub Adwentu, parafie mogą zaoferować katechezy pogłębiające wiedzę o wierze chrześcijańskiej. Mogą to być spotkania biblijne, poznawanie katechizmu i dokumentów papieskich, szkolenia sezonowe
i inne zajęcia katechetyczne. 

 

Stwórz plan gry dla swojej parafii

Tworzenie planu ewangelizacji i uczniostwa jest kluczowe dla parafii do zdrowego wzrostu. Formowanie misyjnych uczniów nie dokona się, jeżeli nie zaistnieje zamierzony proces takiej działalności.

Plan każdej parafii do ewangelizacji i uczniostwa będzie się zmieniał w zależności od rozmiaru, lokalizacji i sytuacji finansowej parafii.

Dobrym przykładem tego rodzaju planowania jest „plan gry”, który ojciec James Mallon opisuje w swojej książce Divine Renovation.

Plan jest nieliniowy i funkcjonuje bardziej jako recepta składająca się z siedmiu składników stykających się w różnych punktach.

grafika alpha_tekst_PL.png

Możesz przeczytać więcej o „planie gry” i o tym jak parafia św. Benedykta w Kanadzie wpisuje Alpha do szerszego programu uczniostwa i procesu ewangelizacji w parafii.