Plan Gry

Plan Gry

Na Alpha ludzie słyszą Ewangelię w zupełnie świeży sposób

Saint Benedict, Halifax

Ponad 600 katolickich liderów z całego świata uczestniczyło w pierwszej Konferencji Boskiego Odnowienia (DR16) w parafii św. Benedykta w Halifax w Kanadzie. Konferencja jest owocem bestselerowej książki "Boskie Odnowienie: przywrócenie parafii od zarządzania do misji" księdza Jamesa Mallona, proboszcza w kościele św. Benedykta. Książka sprzedała się w ponad 30 000 egzemplarzach w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim od czasu opublikowania w sierpniu 2014 r.

Wśród zaproszonych prelegentów, którzy dołączyli do ks. Jamesa Mallona i zespołu u Św.Benedykta, aby zbadać, jak parafia może stać się tym, co papież Franciszek opisuje jako "wspólnotę misyjną", byli: Peter Herbeck z Posługi Odnowienia, Rick Fersch z archidiecezji Seattle, Patrick Lencioni, autor książek biznesowych i założyciel Amazing Parish

Zabierali głos również Nicky i Sila Lee, założyciele Kursów Małżeńskich, którzy mówili o swojej pasji do odwrócenia negatywnych trendów w małżeństwie i życiu rodzinnym oraz roli miejscowej parafii w tej misji. Posłuchaj tutaj pełnego wywiadu z Nicky'm i Sily Lee.

Konferencja była doskonałą okazją do nauki i zanurzenia się w doświadczeniu parafii Św. Benedykta. Stała się ona prawdziwą wspólnotą ewangelizacyjną, która prowadzi ludzi na spotkanie z Jezusem poprzez dobrze rozwinięty proces nauczania. Ojciec James nazywa ten proces nauczania "Planem gry".

 

Plan gry zawiera siedem kluczowych punktów:

 

1. Kościół zapraszający

 

Punktem wyjścia jest stać się "Kościołem Zapraszającym", który nie jest programem, ale zarówno postawą wobec tych spoza Kościoła, jak i kulturą parafialną. W parafii św.Benedykta "sukces" mierzą nie liczbą tych, którzy się pojawiają, ale poprzez liczbę zaproszeń dokonanych przez parafian, uznając, że odpowiedzialność parafii leży w zapraszaniu, a nie w odpowiedzi na zaproszenie.

 

Plan gry zawiera siedem kluczowych punktów:

 

1. Kościół zapraszający

Punktem wyjścia jest stać się "Kościołem Zapraszającym", który nie jest programem, ale zarówno postawą wobec tych spoza Kościoła, jak i kulturą parafialną. W parafii św.Benedykta "sukces" mierzą nie liczbą tych, którzy się pojawiają, ale poprzez liczbę zaproszeń dokonanych przez parafian, uznając, że odpowiedzialność parafii leży w zapraszaniu, a nie w odpowiedzi na zaproszenie.

2. Alpha

 Ksiądz James opisuje Alpha jako "pompę"; Najważniejsze narzędzie ewangelizacyjne w parafii św. Benedykta, które wprowadza ludzi w życie uczniowskie:

"Na Alpha ludzie słyszą Ewangelię w zupełnie świeży sposób, często spotykają Jezusa, doświadczają Ducha Świętego i są zapraszani do doświadczenia wspólnoty chrześcijańskiej, jak żadnej innej. Odkryliśmy, że Alpha jest najlepszym pierwszym krokiem dla ludzi, którzy byli z dala od kościoła lub mieli niewiele do czynienia z wiarą chrześcijańską." Przewodnik po Boskiej Odnowie.

Daniel Ang, dyrektor Biura ds. Ewangelizacji w diecezji Broken Bay w Australii, uczestniczący w konferencji, skomentował:

Nacisk na Alpha jako na sposób wprowadzania ludzi do życia jako uczniowie wynika z faktu, że katolicka Msza wymaga bardzo wiele i jako taka stanowi obrzęd dla już wtajemniczonych. Parafia Św. Benedykta zachęca wszystkich, którzy chcą stać się jej częścią do udziału w Alpha. Proces Alpha zapewnia doświadczenie gościnności i życia wspólnotowego, odkrywanie kerygmatu i dyskusję grupową, do której zapraszani są zarówno nowi, jak i bardziej ugruntowani katolicy, uznając, że ludzie najpierw chcą przynależeć, zanim będą wierzyć i okazywać to zachowaniem, a także tworzy podstawowe narzędzie ewangelizacyjne w parafii św. Benedykta.

W parafii świętego Benedykt używa się Alpha nie tylko do rozpoczęcia procesu naucznia, ale także do kształtowania liderów świeckich. Stanowi część procesu RCIA i jest elementem przygotowania małżeńskiego dla par.

3. Zespół Alpha

Po ukończeniu Alpha, goście są zaproszeni do powrotu jako członkowie zespołu (strzałka "A") na następnej Alpha. Celem u św. Benedykta jest mieć 50% zupełnie nowych członków zespołu na każdej Alpha i przenosić tych, którzy już służyli w zespole Alpha do innych posług, tworząc tym samym nieustanny szereg przywódczy. Nikt nie może służyć na Alpha ponad 2 lata, tworząc przestrzeń dla wzrostu nowych liderów.

4. Połącz Grupy

Ron Huntley, dyrektor Duszpasterstwa w parafii św. Benedykta wyjaśnia, że "Grupy łączące są tam, gdzie absolwenci Alpha łączą się i wzrastają". Grupy łączone (krąg z kropek) są od małych do średnich (około 20-30 osób), które zachowują kluczowe składniki Alpha, takie jak wspólny posiłek, modlitwa i uwielbienie, wykład członka grupy łączącej oraz modlitwa wstawiennicza. Grupy, każda prowadzona przez czterech liderów, spotykają się co dwa tygodnie w domach parafian i ich głównym celem jest budowanie wspólnoty. W ten sposób parafia gwarantuje, że wszyscy parafianie są znani indywidualnie, kochani, otoczeni troską i zaopiekowani. Członkowie grup łączących powinni wziąć udział w Alpha przed przystąpieniem do grupy. 

Najbardziej zaufani liderzy parafii zostali zaproszeni do grup łączących, a zespół kierownictwa parafialnego priorytetowo inwestuje w tych liderów.

5. Duszpasterstwo

Każdy parafianin może brać udział w posłudze, symbolizowanej przez serce z kropką pośrodku. Zamiarem parafii św. Benedykta jest to, żeby każdy parafianin był zaangażowany w co najmniej jedną posługę. Liderzy grup łączących pomagają w identyfikowaniu darów i talentów parafian oraz zachęcają i wspierają ich obecną służbę lub dołączają do nich, jeśli tego nie zrobili.

6. Grupy Uczniowskie

Parafianie są również zaproszeni do zaangażowania się w Grupy Uczniowskie, które koncentrują się na nauczaniu treści, takich jak katecheza i nauki Biblijne. Ojciec James wyjaśnia, że "w przeciwieństwie do grup łączących, są one tymczasowe, to tylko spotkania, aby wykonać konkretny program, bez dodatkowych oczekiwań". Parafianie mają swobodę wyboru dowolnego programu zatwierdzonego przez parafię i oczekuje się, że każdego roku będą angażować się w jeden program rozwoju wiary.

7. Uwielbienie

Ostatnia ikonka przedstawia uwielbienie, w szczególności Eucharystię. Ks. James mówi:

To jest nasze przekonanie, że dopiero wtedy, gdy żyje się pełnią życia chrześcijańskiego, z pewnym zaangażowaniem w inne aspekty, że Eucharystia ma swoje właściwe miejsce jako "źródło i pełnia chrześcijańskiego życia", jak stwierdził Drugi Sobór Watykański. „Kiedy jesteśmy zewangelizowani i trwamy w procesie stawania się uczniami, widząc, doświadczając i służąc wspólnocie, obrzędy - w tym przede wszystkim Msza - staną się pełne życia.”

Na niedzielnych mszach w parafii św. Benedykta można usłyszeć różne style muzyczne, w tym współczesny, tradycyjny i współczesny chór.

Wizja ks. Jamesa polega na tym, że w następstwie konferencji coraz więcej parafii zacznie samodzielnie opracowywać swój własny "Plan gry". To jest właśnie wyzwanie. Jakie kroki możesz podjąć, aby pomóc swojej parafii w opracowaniu planu gry dla misji w Twojej okolicy?

 

To get some ideas, go to divinerenovation.net 

Find an Alpha near you

Try Alpha

Find out more about Alpha

Learn more

Related

Plan Gry

Plan Gry

Dowiedz się, co wydarzyło się przy Divine Renovation 16

Read >